Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Parlamentolarda üye seçilme yeterliliğinin koşullarından birisini de yaş kriteri oluşturmaktadır. Hemen hemen her toplumda belli bir olgunluğa ulaşılması gerektiği düşüncesi ile bu olgunluğun işareti sayılan belli bir yaşa gelmiş olmak, parlamento üyesi seçilebilmenin temel koşulları arasında yer almaktadır.

Aşağıdaki tabloda, uluslararası bir örgüt olan Parlamentolar Arası Birliğin (IPU) veritabanında yer alan ülke parlamentolarına dair bilgiler çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının hazırlamış olduğu ülkelerin kısa adları kullanılarak alfabetik sıraya göre birinci meclislere (temsilciler meclisi) ve çift meclis sistemine sahip ülkelerde ikinci meclislere (senato) seçilme yeterliliğinde asgari yaş koşulu sunulmaktadır. IPU veritabanında yer almayan bazı parlamentoların verilerine ise açık kaynaklardan seçilme yeterliliğinde yaş kriterine ulaşılarak elde edilmiştir.

Tabloda yer alan birinci meclislere üye seçilebilmek için asgari yaş koşulunun

  • 190 ülkenin tümünde 17-35 arasında değiştiği,
  • 178 ülkede (%93) 18-25 arasında öngörüldüğü,
  • 59 ülkede (%31) 25,
  • 51 ülkede (%26) 18 yaş olarak belirlendiği görülmektedir.

Tabloda yer alan 190 ülkenin 77’si çift meclis sistemine sahiptir ve ikinci meclislerde üyelik koşulu olarak yaş kriteri genel itibariyle 18-45 arasında değişmektedir. Yaş koşulu bakımından, ikinci meclis üyeliği bütün ülkelerde ya birinci meclisler ile aynı şekilde düzenlenmiştir ya da ikinci meclis üyeliğine daha yüksek yaş koşulu getirilmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.