Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Demokratik Hukuk Devletini Yeniden Düşünmek Sempozyumu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında, İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Türkiye Hukuk Platformu, Anayasa Hukukçuları Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB), Kağıthane Belediyesi iş birliği ve İçişleri Bakanlığı’nın desteği ile düzenlenen “Demokratik Hukuk Devletini Yeniden Düşünmek – 4” sempozyumu 14-15 Temmuz 2020 tarihlerinde İÜ Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da sempozyuma katılarak bir konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarından ilkini gerçekleştiren Türkiye Hukuk Platformu Genel Sekreteri Av. Ahmet Akcan, Türkiye Hukuk Platformu’nun günümüze kadar pek çok ulusal ve uluslararası organizasyona imza attığını ve birçok kitabı hukuk dünyasına kazandırdığını vurgulayarak, “Özellikle son altı yıldır odaklandığımız konular darbe ve darbe girişimleri, darbeyle mücadele ve demokrasi kavramları etrafında öbeklendi. Özellikle bu sempozyumda bu başlığı seçmemizdeki ana neden Türkiye’nin özellikle son yedi yıldır içerden ve dışardan uğradığı yoğun saldırılar karşısında aldığı önlemlerin zaman zaman bazı tartışmalara yol açmaktadır. Bu tartışmalara sağlıklı zeminlerde ışık tutmak amacıyla özgürlük – güvenlik dengesine bir çerçeve çizmek adına böyle bir konuyu düşündük ve bunu hayata geçirdik” şeklinde konuştu. 

“Demokrasilerin En Ciddi Düşmanı, Demokratik Yönetimlere Müdahalelerdir”

Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Av. Necati Ceylan, “Demokratik hukuk devletinin var olması için kendisine savaş açmış cuntacılara hukuk önünde hesap sormanın hukukun bir gerekliliği olduğunu belirterek, “Günümüzde en çok düşünülmesi gereken husus demokratik devletinin gerekliliklerini yerine getirmektir. Demokrasilerin en ciddi düşmanı, meşru olmayan yollarla demokratik yönetimlere müdahalelerdir. Bunun en iyi örnekleri muhtıralar ve darbelerdir. Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan hain askeri cunta 15 Temmuz 2016 akşamı sivil yönetime kalleşçe bir darbe girişiminde bulundu. Dünya tarihinde ilk kez halk, güvenlik güçleri ile 15 Temmuz askeri darbe girişimine silah kullanmadan karşı koyarak küresel dış destekli bu darbe ve işgal girişimini başarı ile püskürttü” ifadelerini kullandı.

“Türk Milleti Her Zaman Bağımsızlık İçin Yaşamıştır ve Bu Gerçek 15 Temmuz’da Bir kez Daha Görülmüştür”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, ülkemizin demokrasi tarihine bakıldığında milli iradeyi gasp etmek isteyen, meşru hükümeti devirerek yönetimi ele geçirmek isteyen girişimlerin olduğunu ancak milletimiz bu girişimlere her zaman birlik ve beraberlik içinde karşı durduğunu söyleyerek “Yarın 15 Temmuz milli birlik ve dayanışma gününün 4. yıl dönümü. Bu vesileyle demokrasimize, özgürlüğümüze ve vatanımıza sahip çıkan, bu uğurda canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnetle anıyorum. Milletimizin en büyük karakteri; özgürlüğü ve bağımsızlığıdır. Milletimiz her zaman bağımsızlık için yaşamış; bağımsızlığını korumak için gerektiğinde gözünü kırpmadan canını vermiştir. Böyle bir millete zincir vurmaya kalkışmak, Milli iradeyi gasp etmeye çalışmak ve egemenliğine gölge düşürmek mümkün değildir. 15 Temmuz 2016 tarihinde bu gerçek bir kez daha görülmüştür” dedi.

“Millet Olarak Özgürlüğümüze ve Bağımsızlığımıza Sahip Çıkmaktan Hiç Vazgeçmedik”

Demokrasinin, hukukun, özgürlüğün ve refahın anahtarının; çalışmak ve üretmek olduğuna inandığını ve ülkemizin bu yolda hızla ilerlediğini belirten Prof. Dr. Mahmut Ak sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Ülke olarak, millet olarak pek çok bedel ödedik; özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza sahip çıkmaktan hiç vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz de. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve özgürlüklere sonuna kadar sahip çıkacak, Türkiye’mizin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması için canla başla çalışacağız. Türkiye ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda büyüyüp güçlendikçe, milli irademizi gasp etmek isteyen hainler bundan sonra kendilerinde bu cesareti bulamayacaktır. Büyük ve güçlü Türkiye, sadece kendi halkı için değil aynı zamanda Türk ve İslam dünyası için de çok önemli çok önemli bir güvencedir, sığınılacak limandır”

“Ancak Hukuka ve Demokrasiye Yaslanan Bir Devletin Geleceği Olabilir”

Prof. Dr. Mahmut Ak’ın ardından sözü Azerbaycan Millet Meclisi Milletvekili Ali Hüseynli aldı. Konuşmasının başlangıcında geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın Tovuz bölgesinde hukuka aykırı bir şekilde hareket etmesi sonucu çıkan çatışma sonrası hakkında T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Türkiye, Azerbaycan’ın yanındadır” sözlerinin kendileri için çok değerli olduğunu belirtti.

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin Azerbaycan hukukçuları tarafından da takip edildiğini belirten Ali Hüseynli, “Zamanında biz de darbeler yaşadık. Ve bu darbelerin sonucunda anlıyoruz ki ancak hukuka ve demokrasiye yaslanan bir devletin geleceği olabilir. Zamanında darbe ile yönetime gelmiş olanlar, bazen bizi demokratik olmamakla suçluyorlar. Yıllar önce Azerbaycan’da yapılan Narinci İnkılapları da aslında bir darbe idi çünkü hükümetler seçimle değişmedi. Bundan dolayı Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşadığı bu tecrübe bizim için de önemlidir. Azerbaycan ile Türkiye, Müslüman ve Türk devletleri arasında hukuka dayalı olarak kurulmuş ilk devletleriz. Devletlerimiz, Türkiye’de Atatürk, Azerbaycan’da Mehmed Emin Resulzade tarafından hukuka dayalı bir şekilde kuruldu ve biz de bu yolda devam ediyoruz. Son olarak söylemek isterim ki, Azerbaycan ve Türkiye halkları her zaman birliktedir ve birlikte olduğumuz sürece hiçbir darbe ve hiçbir düşman bize galip gelemez” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

2. Avrasya Hukuk Kurultayı

Azerbaycan Hukukşinaslar Konfederasyonu ve Türkiye Hukuk Platformu ortaklığı ile; Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Uluslararası Hukukçular Birliği, Anayasa Hukukçuları Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Azerbaycan Respublikasının Vekiller Kollegiyası, Türkiye Azerbaycan Hukuk Platformu, TİKA, ASAN Gönüllüler, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği, İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği’nin katkıları ile düzenlenen 2. Avrasya Hukuk Kurultayı 16-19 Aralık 2018 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Boulevard Hotel’de gerçekleştirildi.

 

Yakın coğrafyada yaşayan, ortak mirasa sahip, aynı kültürel kodları taşıyan toplumları birbirine yakınlaştırmak amacıyla, ortak kültürel köklere sahip hukukçu ve akademisyenler Kurultay bağlamında bir araya geldiler. 26 farklı ülkeden yaklaşık 350 hukukçu katılımcı, ilişkilerin hem toplumsal hem de devletler düzeyinde geliştirilmesi, birbirlerinin mensup oldukları ülkelere ait hukuk sistemlerini tanıtarak ortak iş birliği kurmak adına 2 gün boyunca sempozyum ve çalıştaylarda karşılıklı tecrübe aktarımında bulundular.

Kurultayın katılımcıları, farklı ülkelerden meslektaşlarıyla ileriye dönük projeler gerçekleştirebileceği gibi düzenleyecekleri akademik toplantılara da birbirlerini davet ederek kurulan ilişkiler pekiştirmeye yönelik alışverişte bulundular. Böylece Avrasya coğrafyası içinde sosyal, kültürel ve hukuki bağlar güçlendirilecek, ilişkilerde yaşanabilecek hukuki ihtilafların çözümüne katkı sağlanacak bir birikim elde edildi.

Etkinlikle ilgili daha fazla bilgiye eurasialaw.org adresinden ulaşabilirsiniz.

2. Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu

Türkiye Hukuk Platformu ve Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) iş birliğiyle düzenlenen 2. Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu, 16 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Sırasıyla Türkiye Hukuk Platformu Genel Sekreteri Ahmet Akcan, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri Av. Necati Ceylan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda 6 oturum boyunca 25 konuşmacı Türkiye’nin darbe geçmişine ve 15 Temmuz darbe girişimine dair görüşlerini paylaştı.

Sempozyum programının ayrıntılara darbeler.org sitesinde, sempozyumla ilgili ayrıntılara haberimizde yer verilmektedir.

Darbeye Karşı Hukuk 15 Temmuz Paneli

15 Temmuz Darbe Girişiminin 1. yıl dönümü sebebiyle düzenlenen ”Darbeye Karşı Hukuk” etkinlikleri kapsamında 13 Temmuz 2017 tarihinde Panel düzenlendi.

Türkiye Hukuk Platformu Öncülüğünde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, Uluslararası Hukukçular Birliği, Istanbul Center Of International ve  Hukukun Üstünlüğü Platformu katılımlarıyla panel gerçekleştirildi. Darbenin yargılanması ve darbe gecesi yaşananlar üzerine değerlendirmede bulunan sivil toplum örgütü başkanları, 15 Temmuz Darbe Girişiminin küresel çapta olduğu kanaatinde hemfikirdiler.

Uluslararası Hukuk Eğitim Programı

4 Temmuz-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Uluslararası Hukuk Eğitimi için hak  kazanan hukuk öğrencilerinden 25 kişilik ilk grup, programın yapılacağı  Washington’a yolcu edildi.

 

 

 

 

 

 

Referandum Kampanyası

Türkiye Hukuk Platformu olarak 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan referandum hakkında
kamuoyunu bilgilendirmek ve akıllardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak amacıyla
“Hukukçular Referandumu Anlatıyor” adlı ülke çapında bir kampanya oluşturuldu.
Platform bünyesindeki alanında uzman hukukçular, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye genel-
inde oluşturulan çatı illerde kurulan çadırlarda halka neden “Evet” demeleri gerektiğini anlattı.
Kampanyanın bir diğer ayağı olan söyleşiler kısmında da 50’ye yakın ilde uzman kişiler ve şehrin ileri
gelenleriyle kültür merkezi ve salonlarda vatandaşın referanduma dair sorularını yanıtladı.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.